Wróć do listy

Czym pracodawcy zachęcają pracowników? PPK


Według sodaży GUS pod koniec czerwca 2018 roku było 165 tys. nieobsadzonych stanowisk. Oznacza to oczywiście, że brakuje w Polsce pracowników w wielu branżach. Pracodawcy chcąc zachęcić do aplikacji zachęcają coraz to nowymi dodatkowymi benefitami. 
Sprawdzamy co można zanaleźć w ofertach. Opieka medyczna, multisport, darmowe posiłki, nielimitowana kawa, szkoelnia, dodatkowe ekwiwalenty, dodatki za naukę, dodatkowy urlop i szereg innych. Pracodawcy także przystępują do Pracowniczych Planów Kapitałowych. PPK to prywatny sposób oszczędzania zatrudnionego uwzględniający udział pracodawcy i państwa. Uzbieraną kwotę można przeznaczyć na emeryturę, mieszkanie, ale także na poratowanie zdrowia. Przystępując do programu jesteśmy właścicielami składek już na początku oszczędzania.

- Teraz może dojść jeszcze jeden. Jestem przekonany, że oferta oszczędzania w PPK i składek płaconych przez pracodawców, może przyciągnąć wielu kandydatów. Oszczędzanie, partycypowanie w oszczędzaniu na przyszłość jest bardzo popularne szczególnie w Europie Zachodniej. Prym wiodą Holandia, Islandia, Irlandia czy kraje skandynawskie. Polska w tych rankinkach jest niestety na szarym końcu. PPK mogą zmienić sytuację w zakresie oszczędzania własnych środków na przyszłość. Jeśli pracodawcy będą wyraźnie komunikować, że u nich w firmie program może być realizowany i został zgromadzony odpowiedni budżet to zyskają w ten sposób nowe narzędzie pomocne w procesach rekrutacyjnych - wyjaśnia prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

 ​- Co ważne środki zgromadzone na rachunku PPK nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej (poza alimentami), a także istnieje możliwość dziedziczenia aktywów. Przy łącznej wpłacie 3,5 proc., PW i udziale państwa uczestnik przez okres 40 lat pracy może uzbierać około 100 tys. zł. Program startuje już 1 lipca 2019 r. – tłumaczy prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Pracodawcy, którzy zapiszą w budżecie maksymalną stawkę płaconą w imieniu swoich pracowników mogą zyskać najlepszych pracowników. Trzeba im tylko uświadomić zalety oszczędzania, pokazać kwoty, które mogą zyskać w taki sposób. To może być znakomite narzędzie dla pracodawców, dla ich działów HR, żeby zintensyfikować proces rekrutacji.

Żródło: https://superbiz.se.pl/firma/karty-sportowe-opieka-medyczna-czy-udzial-pracodawcy-w-ppk-tak-walcza-o-pracownikow-aa-NzqU-QF23-jRKq.html
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem